Śniadania
Na śniadania zawsze są kanapki z chleba pełnoziarnistego lub pszenno-żytniego. Dla każdego niejadka znajdzie się coś pysznego. Kanapki są do wyboru: z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, jajkiem lub twarożkiem owocowym. Czasem do kanapek serwujemy dzieciom płatki z mlekiem, płatki to zwykle pełne żyto, czasem kukurydziane - szukamy takich, które mają najmniej cukru w składzie. Do picia herbata owocowa (niesłodzona) lub woda.
Obiady
Poniedziałek 28.04.2025
Zupa:
Barszcz ukraiński z ziemniakami
Drugie Danie:
Spaghetti bolognese
Wtorek 29.04.2025
Zupa:
Ogórkowa z ryżem
Drugie Danie:
Kotlet mielony drobiowy z ziemniakami puree oraz marchewką gotowaną, kompot
Środa 30.04.2025
Zupa:
Jarzynowa z ziemniakami
Drugie Danie:
Kasza gryczana z gulaszem węgierskim z warzywami, kompot
Czwartek ..2025
Zupa:
Drugie Danie:
Piątek 2025
Zupa:
Drugie Danie:
Podwieczorki.
Zaczynamy od kanapek – do wyboru z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, twarożkiem lub dżemem, potem przychodzi czas na deser: owoce – jabłka, banany, kiwi, pomarańcze, gruszki albo mandarynki - wszystko, co w danym sezonie najświeższe i najsłodsze, jogurty naturalne, maślanki z owocami, andruty, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, galaretki...słowem to co zdrowe i smaczne:) Zarówno do kanapek śniadaniowych jak i tych na podwieczorek – podajemy warzywa do wyboru. Aromatyczna papryka, chrupiąca kalarepa, ogórki świeże i kiszone, pomidorki, rzodkiewki, marchewki... zawsze znajdują amatorów. Raz w tygodniu dzieci na podwieczorek dostają chałkę z masłem, dżemem lub suchą - w zalezności co kto lubi :) oraz kakao.
3
Nasze zwyczaje
Dzieciom podajemy trzy posiłki dziennie. Aktualny jadłospis jest co tydzień wywieszany na tablicy informacyjnej oraz na stronie internetowej placówki. Nie zmuszamy, a zachęcamy dzieci do jedzenia. Wspólne posiłki dają dzieciom możliwość poznania zasad dobrego zachowania przy stole oraz próbowania różnorodnych dań. Dzieci spożywają posiłki w spokojnej i miłej atmosferze, o regularnych porach, estetycznie serwowane. Wpływa to korzystnie na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, na które bardzo zwracamy uwagę. Starsze dzieci pod okiem nauczyciela mają często możliwość samodzielnego przygotowania śniadania lub podwieczorku. Bardzo lubią te zajęcia, wyśmienicie się przy tym bawią i chętnie poznają nowe smaki.
Alergie pokarmowe
W przypadku dziecka z alergią pokarmową zapewniamy dietę eliminacyjną polegającą na wykluczeniu z jadłospisu produktów powodujących alergię.